101 MEPs have signed the Renovate Europe Manifesto from 7 political parties and 23 Member States

  • Andrieu Eric
    S&D
  • Austrevicius Petras
    ALDE
  • Bach Georges
    EPP
  • Balas Guillaume
    S&D
  • Bearder Catherine
    ALDE
  • Belet Ivo
    EPP
  • Bendtsen Bendt
    EPP
  • Benifei Brando
    S&D
  • Bilbao Barandica Izaskun
    ALDE
  • Bogovic Franc
    EPP
  • Bové José
    Greens/EFA
  • Brannen Paul
    S&D
  • Cabezon Ruiz Soledad
    S&D
  • Cavada Jean-Marie
    EPP
  • Childers Nessa
    S&D
  • Chrysogonos Kostas
    EUL/NGL
  • Corrao Ignazio
    EFDD
  • Cozzolino Andrea
    S&D
  • Cramer Michael
    Greens/EFA
  • D’Amato Rosa
    EFDD
  • Dance Seb
    S&D
  • Delli Karima
    Greens/EFA
  • Denanot Jean-Paul
    S&D
  • Durand Pascal
    Greens/EFA
  • Eickhout Bas
    Greens/EFA
  • Evans Jill
    Greens/EFA
  • Fajon Tanja
    S&D
  • GARCÍA PÉREZ Iratxe
    S&D
  • Gasbarra Enrico
    S&D
  • Gebhardt Evelyn
    S&D
  • Gerbrandy Gerben-Jan
    ALDE
  • Gericke Arne
    ECR
  • Geringer de Oedenberg Lidia
    S&D
  • Gierek Adam
    S&D
  • Gomes Ana
    S&D
  • Grapini Maria
    S&D
  • Griffin Theresa
    S&D
  • Gualtieri Roberto
    S&D
  • Guillaume Sylvie
    S&D
  • Guoga Antanas
    ALDE
  • Guteland Jytte
    S&D
  • Harkin Marian
    ALDE
  • Harms Rebecca
    Greens/EFA
  • Hayes Brian
    EPP
  • Huebner Danuta Maria
    EPP
  • Javor Benedek
    Greens/EFA
  • Joly Eva
    Greens/EFA
  • Juvin Philippe
    EPP
  • Karas Othmar
    EPP
  • Kelly Sean
    EPP
  • Kirton-Darling Jude
    S&D
  • Kouroumbashev Peter
    S&D
  • Kumpula-Natri Miapetra
    S&D
  • Lambert Jean
    Green/EFA
  • Lamberts Philippe
    Greens/EFA
  • Leinen Jo
    S&D
  • Marcellesi Florent
    Greens/EFA
  • Martin Edouard
    S&D
  • Maurel Emmanuel
    S&D
  • Mazuronis Valentinas
    EFDD
  • McGuinness Mairead
    EPP
  • Mizzi Marlene
    S&D
  • Mosca Alessia
    S&D
  • Nicolai Norica
    ALDE
  • Olbrycht Jan
    EPP
  • Panzeri Pier Antonio
    S&D
  • Paolucci Massimo
    S&D
  • Pargneaux Gilles
    S&D
  • Peterle Alojz
    EPP
  • Petersen Morten Helveg
    Radikale Venstre
  • Pietikäinen Sirpa
    EPP
  • Pittella Gianni
    S&D
  • Poc Pavel
    S&D
  • Poche Miroslav
    CSSD (S&D)
  • Punset Carolina
    ALDE
  • Revault D’allonnes Christine
    S&D
  • Rivasi Michèle
    Greens/EFA
  • Rodriguez-Pinero Fernandez Inmaculada
    S&D
  • Rodust Ulrike
    S&D
  • Rübig Paul
    EPP
  • Sassoli David-Maria
    S&D
  • Schreijer-Pierik Annie
    EPP
  • Sippel Birgit
    S&D
  • Škrlec Davor
    Greens/EFA
  • Soltes Igor
    Greens/ EFA
  • Staes Bart
    Greens/EFA
  • Svoboda Pavel
    EPP
  • Tamburrano Dario
    EFDD
  • TĂNĂSESCU Claudiu
    S&D
  • Taylor Keith
    Greens/EFA
  • Toia Patrizia
    S&D
  • Trüpel Helga
    Greens/EFA
  • Vajgl Ivo
    ALDE
  • Van Brempt Kathleen
    S&D
  • Van Nistelrooj Lambert
    EPP
  • Vandenkendelaere Tom
    EPP
  • Ward Julie
    S&D
  • Westphal Kerstin
    S&D
  • Yannick Jadot
    Greens/EFA
  • Zdechovsky Tomas
    EPP
  • Zorrinho Carlos
    S&D